EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی | نمودار سازمانی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 مرکز ملی پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی
مخاطرات زیست محیطی 
 
مخاطرات زیست محیطی

 

مخاطرات زیست محیطی جزو مخاطرات طبیعی به‌شمار نمی‌آیند، بلکه پدیده‌هایی هستند که به طور مستقیم حاصل فعالیت های انسانی هستند و پدیده‌های طبیعی تنها باعث توزیع و تشدید آن‌ها می‌شوند. مهمترین مخاطره زیست محیطی آلودگی دریاها و اقیانوس‌ها است. ورود آلودگی به محیط‌های دریایی و آلوده‌شدن آبزیان که در نهایت به مصرف انسان می‌رسد، می‌توان سلامت غذایی انسان را تهدید کند.

یکی دیگر از مهمترین مخاطرات زیست‌محیطی نشست آلودگی از تاسیسات ساحلی و دریایی و همچنین از کشتی‌های است. ورود آلودگی به آب دریا و توزیع آن توسط موج و جریان سبب گسترش مخاطرات زیست محیطی می‌شود. نفت و فرآورده‌های آن در طی حوادث دریایی از چاه‌ها، خطوط لوله و از کشتی‌ها ممکن است وارد دریاها و اقیانوس‌ها شود. اکنون توزیع آلودگی نفتی در آب دریاها و اقیانوس‌ها و رسیدن آن به ساحل مهمترین نوع آلودگی است که محیط زیست و فعالیت‌های انسانی را دچار مخاطره می‌کند.

یکی از مهمترین آلاینده های محیط زیست که آثار بسیار زیانباری بر انسان و سایر موجودات دارد آلودگی های نفتی است. به دلایل مختلف سالیانه مقادیر چشمگیری مواد نفتی به محیط دریایی نشت می یابند. دانش خطرات ناشی از این آلاینده و سموم آن و نحوه برخورد در بروز حوادث می تواند از خسارات جانی بکاهد.

 

  

 آلودگی نفتی
دیگر آلاینده ها
 

 

 


 چاپ   
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.
طراحی پورتال و بهینه سازی (SEO) : شرکت راهبر