EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  پیوندهای مفید | نمودار سازمانی | ورود به سايت  |  تماس با ما
متن خبر
سخنرانی علمی با موضوع «گیاهان و پوشش گیاهی جزایر و سواحل شمال غربی خلیج فارس» در پژوهشگاه برگزار شد

 

سخنرانی علمی با موضوع «گیاهان و پوشش گیاهی جزایر و سواحل شمال غربی خلیج فارس»  یک شنبه 6 دی 95 در محل پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، دکتر حسین آخانی عضو هیات علمی دانشگاه تهران در آغاز سخنانش گفت: سواحل شمال غربی خلیج فارس، خور موسی و تالاب‌های مجاور از جمله مهم ترین مناطق تنوع زیستی در ایران هستند که حفظ آنها به دلیل توسعه صنعتی و پدیده ریزگردها از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی ضمن بیان این مطلب که دشت خوزستان ادامه سواحل شور خلیج فارس است که از دیرباز با مشکل شوری مواجه بوده است، مهم ترین عوامل شوری در این دشت را، عملیات کشاورزی، تبخیر بالا و تجمع نمک در سطح خاک، جریان رودخانه‌ها و نفوذ آب شور دریا در مناطق ساحلی برشمرد.

دکتر آخانی خاطرنشان کرد که در سال‌های اخیر تاثیر شوری رودخانه کارون در اثر سد گتوند و برگشت آب شور دریا به رودخانه اروند در اثر کاهش جریان این رودخانه و خشک شدن تالاب‌ها مشکل شوری در این استان را تشدید کرده و منجر به تبدیل تالاب‌ها به مناطق تولید گرد و خاک شده است.

وی در ادامه سخنانش بیان داشت: علیرغم تخریب‌های وسیعی که در منطقه صورت گرفته است هنوز نقاط بکری در انشعابات خور موسی و جزایر آن وجود دارد که در یک پژوهش مورد بررسی قرار گرفته است. این استاد دانشگاه تهران با اشاره به طبقه بندی پوشش گیاهی شوره زارهای ساحلی گفت: پوشش گیاهی شوره زارهای ساحلی و شوره زارهای منطقه را می توان به واحدهای زیر طبقه بندی کرد:

1) جوامع گز (Tamarix spp.)در مسیر رودخانه ها و اطراف آبگیرها. 

2)جوامع شورزی ساحلی که اغلب از گونه‌های Salicornia sinus-persica  و Suaeda  iranshahri و Halocnemum strobilacum پوشیده شده اند.

 3) رویش‌های ماسه دوست ساحلی و بیابانی.

 4) جوامع درختچه‌ای شور‌پسند در دشت‌های بسیار شور.

5) رویش‌های یکساله شور در زمین‌های تخریبی و

6) رویش‌های استپی در تپه ماهورهای گچی و آهکی.

وی تاکید کرد که حضور چندین گونه بومی گیاهی در این سواحل و درصد بالای گونه‌های مدیترانه‌ای ضرورت حفاظت هر چه بیشتر منطقه بخصوص سه جزیره دیره، قمر و قبر ناخدا را به عنوان منطقه حفاظت شده و بستن راه دخالت‌های احتمالی به منظور توسعه صنعتی و گردشگری را ایجاب می‌کند.

دکتر آخانی مولف کتاب «گیاهان و پوشش گیاهی سواحل شمال غربی خلیج فارس» در این خصوص گفت: این کتاب ضمن معرفی پوشش کلیه گیاهان خودرو و کاشته شده در سواحل شمال غربی خلیج فارس به تهدیدهای موجود در این منطقه پرداخته است و به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر شده است.

 

 

 


نوشته شده توسط : khabar
تاریخ انتشار : يکشنبه 12 دي 1395
تعداد بازدید : 800

بازگشت
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.
طراحی پورتال و بهینه سازی (SEO) : شرکت راهبر