EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی | نمودار سازمانی | ورود به سايت  |  تماس با ما
متن خبر
سخنرانی علمی با عنوان «ضرورت و اهمیت ارزیابی مواد مغذی در خلیج فارس در مرکز بوشهر برگزار شد

 

سخنرانی علمی با عنوان «ضرورت و اهمیت ارزیابی مواد مغذی و مطالعات صورت گرفته در خلیج فارس» 31 مرداد 96 در مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس (بوشهر) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، سارا غلامی پور کارشناس ارشد شیمی دریا در آغاز  سخنرانیش گفت: پاتوژن­های منتقل شده از طریق فاضلاب ها، زباله ­های جامد، افزایش مواد مغذی، آلودگی های نفتی، آلاینده­ های مضر آلی (POPs)، رسوب گذاری و فلزات سنگین از مهمترین مسائل مربوط به آلودگی­ های ساحلی و تأثیرگذار بر کیفیت آب­ها و اکوسیستم ­های دریایی هستند.

وی با بیان این که مواد مغذی (نیتروژن، فسفر، سیلیس) عناصر شیمیایی ضروری برای رشد موجودات آبزی هستند، اظهار کرد: آلودگی مواد مغذی زمانی رخ می­دهد که ورودی­ های مواد مغذی به ویژه نیتروژن و فسفر به سیستم­ های آبزی افزایش یابند. یکی از مهمترین عوارض آن بروز پدیده­­ی یوتریفیکاسیون می­باشد که در اولین مرحله منجر به رشد بی­ رویه فیتوپلانکتون­ ها، جلبک­های میکرو و ماکرو می­گردد. تغییر ترکیب گونه­ های موجود، تغییر جوامع کفزی، کاهش رشد مرجان­ها، کاهش تنوع گونه ­ای و تسلط آبزیان ژله­ ای مانند عروس ­های دریایی، همچنین کاهش اکسیژن محلول و تشکیل مناطق با اکسیژن کم (Hypoxic)  از دیگر عوارض این پدیده  می­ باشند.

غلامی پور بر این باور است که رودخانه­ ها عمده­ترین تأمین کننده­ ی مواد مغذی به دریاها شناخته می­شوند، بنابراین کنترل ورودی­ های مواد مغذی به رودخانه­ها حائز اهمیت می­باشد. در مصب رودخانه­ ها توپوگرافی و باتیمتری بستر، حوضه ای را تشکیل می­دهد که در آن جریان­ های جزرو مدی، جریان آب شیرین، جهت باد به عنوان هدایت ­کنندگان اصلی فرایندهای فیزیکی دریایی، نحوه­ی توزیع و مخلوط شدن آب­ها عمل می­کنند. فرایندهای فیزیکی می توانند تأثیرات غنی سازی مواد مغذی را بسته به نوع جریانات منطقه تضعیف یا تشدید کنند. بنابراین اگرچه رشد فیتوپلانکتون­ ها به مواد مغذی بستگی دارد اما این موضوع به طور قابل ملاحظه ای توسط فرایندهای فیزیکی پیچیده قابل تعدیل است.

این کارشناس ارشد شیمی دریا تصریح کرد: الزام به اجرای قوانین مربوط به محیط زیست ­های دریایی، تدوین برنامه­ های حفاظتی مؤثر برای رودخانه­ ها، معرفی یک استاندارد اولیه برای شاخص ­های کیفی آب­های ساحلی، مدیریت منابع آلودگی­ های خشکی­زا و توسعه سیاست­های ملی و منطق ه­ای برای حفاظت و توسعه پایدار منابع اقیانوسی و دریایی می­توانند از مهمترین راهکارهای پیشنهادی برای مبارزه با آلودگی مواد مغذی در محیط­ های ساحلی و دریایی باشند. وی در ادامه در خصوص مطالعات صورت گرفته در خلیج فارس در زمینه ارزیابی مواد مغذی مطالبی را بیان داشت.

 

 

 

 


نوشته شده توسط : khabar
تاریخ انتشار : يکشنبه 5 شهريور 1396
تعداد بازدید : 549

بازگشت
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.
طراحی پورتال و بهینه سازی (SEO) : شرکت راهبر