EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی | نمودار سازمانی | ورود به سايت  |  تماس با ما
متن خبر
سخنرانی علمی در خصوص «بررسی آلاینده های فلزی در دلتای رودخانه مند، خلیج فارس»در مرکز بوشهر برگزار شد

 

کارشناس ارشد زمین شناسی مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در طی سخنرانی در خصوص «بررسی آلاینده های فلزی در دلتای رودخانه مند، خلیج فارس» با اشاره به گسترش بی سابقه جمعیت و فعالیت های صنعتی کشورهای حاشیه خلیج فارس در دهه اخیر، گفت: یکی از پیامدهای این گسترش، افزایش میزان قابل ملاحظه ای از فلزات در اکوسیستم های آبی با تاثیرات کوتاه مدت و بلند مدت می باشد.

صدیقه امجدی در این باره افزود: علارغم مطالعات زیادی که جهت مشخص کردن اثرات سوء فعالیتهای صنعتی در محیط های رسوبگذاری مختلف خلیج فارس صورت گرفته است و از طرفی مطالعات بسیار کمی در زمینه تفکیک آلاینده ها توسط فرایندهای بشرزاد و فرسایش – هوازدگی رخنمون های زمین شناسی انجام پذیرفته است، خصوصیات رسوب شناسی و ژئوشیمیایی می توانند ابزار بسیار مناسبی برای تفکیک منشاء انسانی و طبیعی تمرکز فلزات در آب های ساحلی باشند.

وی در ادامه ضمن ارایه گزارشی از نتایج مطالعات خود در زمینه بررسی و ارزیابی مخاطرات آلودگی فلزات بر روی فعالیت های شیلاتی در اطراف دلتای مند در زمان حال و آینده،  اظهار داشت: نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد که گسترش عناصر بجز سرب توسط اندازه دانه ها، کانی شناسی رسوبات و فعالیتهای زیستی کنترل می شود. برای رسوبات، جورشدگی هیدرولیکی به عنوان موثرترین فاکتور کنترل کننده الگوی پراکنش و گسترش اندازه ذرات مشخص شده است. رسوبات دانه درشتر با فراوانی بالای کروم در نواحی نزدیک ساحل مشاهده می شود. کروم به عنوان یکی از عناصر سازنده کانی های سنگین مانند کرومایت می باشد. بلورمای کرومایت در ماتریکس سرپانتینیت بطور میاگین چیزی در حدود 35 درصد از ذرات ماسه در ایستگاه های نمونه برداری شده نزدیک به ساحل را تشکیل می دهند. براساس نتایج حاصل از مطالعات رسوب شناسی و ژئوشیمیایی، به نظر می رسد که افیولیتهای سازند نیریز به عنوان یکی از منابع اصلی فلزات در منطقه مورد مطالعه باشند.

امجدی معتقد است که رسوبات دانه ریز در نواحی عمیقتر دریا در محلی که تاثیر امواج ناچیز هستند نهشته شده اند. نیکل، روی، مس در نواحی عمیق تر همراه با سیلت، کانی های رسی و کلوئید رسوبگذاری کرده اند. جذب اتمی کانیهای رسی و پوشش مواد آلی از عوامل تاثیرگذار برای تجمع نیکل در رسوبات دور از ساحل می باشد. نیکل در نواحی ساحلی توسط رودخانه وارد دریا می شود و شامل هر دو منشا زمین شناسی و بشرزاد می باشد.

این کارشناس ارشد زمین شناسی پژوهشگاه در ادامه، افزود: آرسنیک جذب پوسته آراگونیتی موجودات زنده نزدیک ساحل ‏مي شود. همچنين سرب ناشي از فرآیندهای احتراق نفت و گاز در اطراف فیلدهای نفتی و گازی همراه با ريزگردها وارد آبهاي ‏منطقه مورد مطالعه مي شوند.‏

امجدی با بیان این که نتایج این مطالعه در مجله Marine Pollution Bulletin   به چاپ رسیده است، پیشنهاد کرد که مطالعات تکمیلی در زمینه امکان و میزان ورود این فلزات به زنجیره غذایی صورت گیرد.

 


نوشته شده توسط : khabar
تاریخ انتشار : سه شنبه 21 شهريور 1396
تعداد بازدید : 516

بازگشت
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.
طراحی پورتال و بهینه سازی (SEO) : شرکت راهبر