EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی | نمودار سازمانی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
دیدار و گفتگوی رئیس پژوهشگاه با آیت الله صفایی نماینده مقام معظم رهبری در بوشهر

 

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با آیت الله صفایی بوشهری نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه استان بوشهر دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، در این دیدار و گفتگو که با حضور دکتر حاجی زاده ذاکر رئیس پژوهشگاه، مهندس عابدی معاون توسعه و پشتیبانی و دکتر مریم قائمی رئیس مرکز اقیانوس شناسی بوشهر برگزار شد، دکتر حاجی زاده ذاکر ضمن ارایه گزارشی از فعالیت ها و برنامه های پژوهشگاه با بیان اینکه توسعه آینده کشور دریا محور خواهد بود توجه ویژه به تحقیقات دریایی را ضامن رسیدن به توسعه پایدار عنوان کرد.

وی موقعیت خلیج فارس را ویژه یاد کرد و ضمن تاکید بر حفاظت از دریاها و محیط زیست آن، گفت: انواع آلاینده ها از جمله آلاینده های نفتی، فاضلاب های شهری و صنعتی وارد خلیج فارس می شوند که باعث مرگ و میر آبزیان و غیر قابل استفاده شدن آب شیرین کن ها، متلاشی شدن اکوسیستم منطقه و عوارض دیگر می گردد. با توجه به این مسائل باید در زمینه توسعه پژوهش های دریایی سرمایه گذاری مناسب صورت پذیرد.

حاجی زاده ذاکر با بیان این که پژوهشگاه محوریت تحقیقات دریایی در کشور را بر عهده دارد، افزایش بودجه تحقیقاتی و حمایت مالی پژوهشگاه به منظور ارتقای سطح علمی حوزه علوم دریایی و اقیانوسی در کشور را خواستار شد.

دکتر مریم قائمی سرپرست مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس (بوشهر) نیز گزارشی از عملکرد این مرکز در زمینه های پژوهشی، فرهنگی و آموزشی از جمله مراسم پاکسازی سواحل خلیج فارس توسط دانش آموزان و کارگاه های آموزشی برگزار شده در این مرکز ارائه نمود.

 در ادامه این دیدار  آیت الله صفایی بوشهری با تاکید بر نقش مهم دریاها در رشد و تحولات تاریخ بشری اظهار داشت: جهان آینده جهان مدیریت دریاهاست و با توجه به اینکه ایران در شمال و جنوب دارای آبراهه های راهبردی است. لذا باید در حوزه مدیریتی و دانشی دریا قویتر عمل نماید.

نماینده مقام معظم رهبری در استان بوشهر موقعیت خلیج فارس را از نظر سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، امنیتی، دفاعی و تاثیر گذاری بین المللی حایز اهمیت خواند و افزود: باید از این ظرفیت های بالا بهره برد و از تجارب بین المللی در زمینه دانش دریایی استفاده کرد و نیز مسئولان استفاده پایدار از آن را مورد توجه بیشتر قرار دهند.

آیت الله صفایی بوشهری تصریح کرد: ما باید یک سند دانش بنیان قوی در عرصه تدوین نقشه جامع دریاهای خلیج فارس، عمان و خزر داشته باشیم و در این رابطه نهادهای مرتبط دارای برنامه های جامع با مدیریت واحد باشند.

امام جمعه شهرستان بوشهر در ادامه سخنانش تاکید کرد که مسئولان استان بوشهر باید از ظرفیت های بالایی همچون داشتن بزرگترین مرز آبی جهان، مرکز انرژی اتمی، صنایع نفت و گاز، کشاورزی، زیباترین مراکز گردشگری دریایی، و اقتصادی ترین کریدور جنوب – شمال به نحو شایسته بهره برداری نمایند و توجه ویژه ای در استفاده از این ظرفیت ها داشته باشند.

نماینده مقام معظم رهبری در استان بوشهر با بیان اینکه بزرگترین بحران استان بحران کم آبی است گفت: باید از فناوری های نوین مانند آب شیرین کن ها و نیروگاه های هسته ای برای تولید آب استفاده نمود. همچنین استان باید در حوزه پرورش آبزیان در کنار دریا، استفاده از انرژی های پاک و تولید رادیو داروها با استفاده از دریا فعال شود.

 

 

 


نوشته شده توسط : khabar
تاریخ انتشار : سه شنبه 25 مهر 1396
تعداد بازدید : 553

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.
طراحی پورتال و بهینه سازی (SEO) : شرکت راهبر