EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی | نمودار سازمانی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
سخنرانی علمی با موضوع «بررسی منابع، تاثیرات و غلظت مواد داروئی در محیط‌های ساحلی و دریایی»برگزار شد

 

سخنرانی علمی با موضوع «بررسی منابع، تاثیرات و غلظت مواد داروئی در محیط‌های ساحلی و دریایی» در مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس(بوشهر) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، در آغاز این سخنرانی دکتر احمد منبوهی عضو هیات علمی پژوهشگاه به افزایش جمعیت ساکنین نواحی ساحلی و همچنین افزایش آبزی پروری در جهان و تاثیر آنها بر آلودگی دریاها اشاره کرد و گفت: مواد دارویی همچون آنتی بیوتیک ها که هم برای انسان ها و هم برای آبزیان و موجودات دیگر تجویز می شود، می‌توانند از راه های مختلفی همچون فاضلاب، کشتی ها، آبزی پروری، حوضچه های پرورش آبزیان در اطراف سواحل، دامداری‌ها و شیرابه های زباله به اکوسیستم های ساحلی و دریایی وارد شوند.

منبوهی سپس درباره غلظت مواد دارویی در آب ها، رسوبات و آبزیان صحبت کرد و با اشاره به این مطلب که بیشتر تحقیقات در این زمینه در اروپا و شرق آسیا انجام شده است، اظهار داشت: بیشترین داروهایی که در آب ها یافت شده اند به ترتیب آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و مسکن ها هستند. علاوه بر داروهای اصلی، مشتقات آنها در دریاها تشخیص داده شده‌اند که می‌توانند خطرناک تر از ترکیبات اولیه باشند.

وی تاثیر تغییرات فصلی و عوامل فیزیکی-شیمیایی بر غلظت این مواد در آب ها را مثبت عنوان کرد و گفت که رسوبات نیز می توانند به عنوان منابع ثانویه ورود مواد داروئی به آب ها عمل کنند. برخلاف آب ها و رسوبات، تحقیقات بسیار کمی در مورد وجود مواد داروئی در بافت آبزیان انجام شده است.

این عضو هیات علمی پژوهشگاه، مطالبی در مورد اثرات منفی این آلاینده ها بر اکوسیستم دریایی بیان کرد و گفت: این مواد می توانند بر روی تغذیه مواد آبزی، چرخه مواد مغذی و در دسترس پذیری مواد غذایی تاثیر بگذارند. وی افزود: یکی از مهمترین تاثیرات منفی که می توانند ایجاد کنند، مقاوت آنتی بیوتیکی است. این مقاومت در ماهی ها و پرندگان دریایی زیادی در سواحل شرقی آمریکا مشاهده شده اند. مقاومت آنتی بیوتیکی را به ورود فاضلاب ها به دریاها و افزایش آبزی پروری نسبت داده می شود.

وی همچنین به برخی از محدودیت های کنونی و نیز اولویت های پژوهشی در این زمینه اشاره کرد و گفت: نبود اطلاعات جامع در مورد غلظت و نیز سمیت مواد داروئی در بدن آبزیان، تحقیقات کم در قسمت های دیگر جهان از جمله آفریقا و کم بودن روش های پیش تغلیظ و اندازه گیری مواد داروئی در بدن آبزیان برخی از مواردی هستند که در آینده می توانند موضوع تحقیق باشند.

 دکتر منبوهی در ادامه ضمن اشاره موردی به کارهای پژوهشی زیادی که در جهان انجام شده است و همچنین کارهای خود در این زمینه که داروهای سیپروفلوکساسین، انروفلوکساسین و افلواکساسین را با روش آنلاین میکرواستخراج و HPLC آنالیز و در مجله Analytical Chimica Acta به چاپ رسیده  پیشنهاد کرد که مطالعات تکمیلی در این زمینه صورت گیرد.

 

 


نوشته شده توسط : khabar
تاریخ انتشار : شنبه 29 مهر 1396
تعداد بازدید : 615

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.
طراحی پورتال و بهینه سازی (SEO) : شرکت راهبر