EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی | نمودار سازمانی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
افزایش بی‌سابقه دمای آب خلیج فارس و وقوع پدیده سفید شدگی مرجان ها در برخی جزایر

 


عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی از افزایش بی‌سابقه دمای آب در خلیج فارس و پیرو آن وقوع پدیده سفیدشدگی مرجان‌ها در برخی جزایر خبر داد.

به گزارش روابط عمومي پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی دکتر کیوان کبیری گفت: ‏در ماه‌‌های اخیر افزایش بی‌‌سابقه‌‌ای در دمای سطح آب دریا مشاهده شده است که در طول 35 سال ثبت این داده‌‌ها رکورد محسوب می‌‌شود.

وی افزود: این افزایش دما به گونه‌‌ای است که برای اولین بار در آب‌‌های اطراف جزیره کیش میانگین هفتگی دمای سطح آب از 35 درجه سانتی‌گراد هم فراتر رفته است و حتی در مناطق اطراف جزایر خارک و خارکو این میزان دما از 36 درجه سانتی‌گراد هم بیشتر است.

در این تحقیق میدانی که با همکاری سایر محققین حوزه علوم دریایی انجام شده است، شاخص دیگری به نام هفته‌ های گرم دارای ناهنجاری‌ های (آنومالی) مثبت دمایی (Degree Heating Weeks, DHW) برای تحلیل بهتر تاثیرات دما بر روی مرجان‌ ها توسعه داده شده است که میزان آستانه آن برای خلیج فارس در تحقیقی در سال 2014 محاسبه شده است.

تیم تحقیقاتی بر این باورند که این آستانه برابر با 5 و سه دهم (5/3) می‌باشد که بالاتر رفتن میزان این شاخص می ‌تواند نشانه ‌ای برای احتمال بروز پدیده سفیدشدگی (Bleaching) در مرجان‌ها باشد. تا کنون بیشترین میزان محاسبه شده برای این شاخص عددی نزدیک به 10 بود که مربوط به تابستان سال 1998 میلادی است، سالی که در آن اکثر مرجان‌ های خلیج فارس سفید شدند و بسیاری از آن‌ها دیگر قادر به بازسازی خود نبوده و از میان رفتند.

بر اساس این تحقیق، کارشناسان معتقدند که عدد محاسبه شده برای این شاخص در تابستان 96 چیزی در حدود 12 می‌ باشد که به نوبه خود رکوردی بی‌ نظیر است که نشانی از ماندگاری طولانی ناهنجاری مثبت دمایی در آب‌‌های خلیج فارس در تابستان امسال است.

کبیری تصریح کرد: پیرو ثبت این میزان بالا برای شاخص DHW، تیم ما مرجان‌های موجود در بخش ایرانی خلیج فارس را با مشاهدات مستقیم میدانی پایش کرد. همانطور که پیش‌ بینی می‌شد، اکثر مرجان‌ها تاب تحمل در برابر این استرس دمایی را نداشته و سفید شده‌اند.

وی افزود: عکس های گرفته شده در مشاهدات میدانی به خوبی نمایانگر سفید شدن مرجان‌ها در اکثر نواحی اطراف جزیره کیش در مرداد ماه امسال هستند. این پدیده گونه‌‌های مختلفی از مرجان‌‌ها را تحت تاثیر قرار داده است به گونه‌‌ای که بیشترین میزان در مرجان‌های حساس شاخ گوزنی و حتی مرجان‌های مغزی دیده می‌شود.

کارشناسان معتقدند که خلیج فارس را به جرات می‌توان گرم‌ترین پهنه آبی نواحی حاره‌ای در جهان دانست به گونه ‌ای که بیشینه دمای آب آن در ماه‌ های گرم سال 1 تا 1 و نیم‌‌ (1/5) درجه سانتی‌گراد گرم ‌تر از سایر نواحی حاره‌ ای می‌ باشد. همین امر باعث شده است که مطالعات اثر تغییرات دمایی در این منطقه بر روی زیست بوم‌ های آن و به ویژه مرجان‌ های آن از اهمیت بالایی برخوردار باشد، چرا که به نوعی نمایانگر وضعیت زیست بوم‌ های سایر مناطق حاره‌ ای جهان در 50 سال آینده نیز می‌ باشد، جایی که بر اساس سناریوهای اقلیمی، دمای آب آن مناطق در طول این 50 سال 1 تا 2 درجه افزایش خواهد یافت.

 

 


نوشته شده توسط : khabar
تاریخ انتشار : يکشنبه 30 مهر 1396
تعداد بازدید : 637

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.
طراحی پورتال و بهینه سازی (SEO) : شرکت راهبر