EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  پیوندهای مفید | نمودار سازمانی | ورود به سايت  |  تماس با ما
متن خبر
دکتر وحید احمدی: لزوم گسترش همکاری‌های پژوهشی با کشورهای منطقه

 

 

 

 

 

معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: وزارت علوم توسعه همکاری علمی و پژوهشی با کشورهای منطقه را همواره به عنوان یکی از اولویت های خود مد نظر قرار داده است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما دکتر وحید احمدی در اولین نشست شورای حکام مرکز منطقه ای آموزشی و پژوهشی اقیانوس شناسی غرب آسیا که در سالن همایش‌های پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برگزار شد، افزود: گسترش آموزش عالی و فعالیت های علمی و پژوهشی برای ساختن دنیای بهتر و انسانی تر لازم است و منافع جهانی آموزش عالی و فعالیت های علمی و پژوهشی شامل توسعه اقتصادی، بالارفتن اهمیت ارزش های بشری در جامعه، تقویت مردم سالاری و ثبات سیاسی، روشن بینی اجتماعی و ارتقای کیفیت عمومی زندگی است و در این مسیر وظیفه اصلی را در هر جامعه، دانشگاه ها و مراکز علمی و پژوهشی برعهده دارد.

وی گفت: توسعه همکاری های آموزشی و پژوهشی میان کشورها علاوه بر نزدیک تر نمودن ملت ها از طریق زبانی واحد به نام زبان علم و اندیشه، منافع مشترک را تقویت می کند و صلح را میان ملت ها در پی خواهد داشت.

احمدی با اشاره به اینکه حدود 70 درصد سطح کره زمین را اقیانوس ها و دریاها پوشاننده اند افزود: دریاها و اقیانوس ها به عنوان میراث مشترک بشری و شاهراه ارتباطی بین ملت ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است تا جایی که هر کشوری از طریق دریا و اقیانوس با صدها کشور دیگر همسایه می شود.

وی گفت: بهره برداری بهینه و پایدار از دریاها و اقیانوس ها بدون انجام پژوهش های علمی امکان پذیر نیست و درهمین رابطه با توجه به مشترک بودن دریاها و اقیانوس ها همکاری های علمی و پژوهشی بین کشورها چه در سطح منطقه ای و چه در سطح بین المللی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به یکی دیگر از اهداف وزارت علوم اشاره کرد و افزود:‌ ایجاد دانشگاه ها و موسسه های پژوهشی دریایی در نوار سواحلی ایران و پشتیبانی از انجام پژوهش های بنیادی و کاربردی دریایی همواره به عنوان یکی از اهداف در سیاست گذاری های وزارت علوم مطرح بوده است به گونه ای که امروز چندین دانشگاه و موسسه پژوهشی فعال در حوزه علوم دریایی و اقیانوسی در کشور در حال فعالیت هستند و گستره این فعالیت های تحقیقاتی را با همکاری مراکز منطقه ای توسعه داده‌اند.

وی گفت: گسترش همکاری های علمی پژوهشی منطقه ای در حوزه های دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان و اقیانوس هند موجب شناخت بیشتر از این حوزه های آبی و بهره‌برداری پایدار و افزایش مراودات اصحاب علم و گسترش همکاری و دوستی میان نخبگان جوامع منطقه غرب آسیا خواهد شد.

احمدی در پایان گفت: وزارت علوم طرح مرکز منطقه ای اقیانوس شناسی غرب آسیا را در سال 2010 میلادی به یونسکو ارائه کرد و این مرکز با اهداف بسیاری از جمله توسعه پژوهش و آموزش در زمینه اقیانوس شناسی در منطقه اقیانوس هند، دریای عمان و خلیج فارس، توسعه پژوهش در زمینه تغییر اقلیم جهان، پیشگیری و کاهش مخاطرات دریایی، انرژی های نو، امنیت انرژی، اشتغال زایی و پژوهش در زمینه توسعه اقتصادی در منطقه با بهره‌برداری از صنایع اقیانوسی شکل گرفته است.

توانمندی ایران در عرصه اقیانوس شناسی در سطح منطقه

معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ایران در عرصه اقیانوس شناسی در سطح منطقه توانمندی بالایی دارد.

وحید احمدی معاون پژوهشی وزیر علوم درباره نشست شورای حکام اقیانوس شناسی غرب آسیا افزود: مرکز منطقه اقیانوس شناسی غرب آسیا از طرف یونسکو به ایران به علت تحقیقات گسترده کشورمان بر روی کشتی، اقیانوس و آب به ایران واگذار شده است.

وی گفت: خوشبختانه از نظر مرزهای آبی هم از وضعیت بسیار خوبی در شمال و جنوب کشور برخوردار هستیم.

دکتراحمدی درباره سپردن مسئولیت مرکز منطقه ای اقیانوس شناسی غرب آسیا از طرف یونسکو به ایران افزود: توسعه علمی در حوزه اقیانوس شناسی و حوزه های مرتبط در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور و همچنین تربیت نیروهای متخصص و کارآمد نشان از توانمندی کشورمان در منطقه دارد که این امر موجب شد تا مسئولیت مرکز منطقه ای اقیانوس شناسی غرب آسیا از طرف یونسکو به ایران سپرده شود.

وی گفت: طبیعی است موافقت یونسکو به دنبال ظرفیت ها و درخواست ایران است و آن‌ها با هر کشوری در این خصوص موافقت نمی کنند.

احمدی از توسعه مراکز تحقیقاتی در کنار دریای عمان،‌ خلیج فارس و دریای خزر خبر داد و افزود: مسائل مرتبط با آب میان رشته ای است و مجموعه ای از مکانیک،‌ الکترونیک، ‌زمین شناسی و حتی علوم انسانی مثل حقوق دریا است که باعث توسعه این مجموعه می شود.

معاون پژوهشی وزیر علوم درباره رویکرد وزارت علوم و جمهوری اسلامی در این خصوص گفت: این مسئله به عنوان ابزار توسعه روابط بین کشورها که همان اصطلاح دیپلماسی علمی است که با استفاده از ابزار و کانال یونسکو می توان ارتباطات منطقه ای و بین المللی را توسعه بخشید.

 


نوشته شده توسط : khabar
تاریخ انتشار : دوشنبه 28 تير 1395
تعداد بازدید : 814

بازگشت
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.
طراحی پورتال و بهینه سازی (SEO) : شرکت راهبر