EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  پیوندهای مفید | نمودار سازمانی | ورود به سايت  |  تماس با ما
متن خبر
برگزاری مانور بین المللی آمادگی در برابر خطر سونامی در محدوده اقیانوس هند (چابهار)

 

 

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی از برگزاری مانور بین المللی اعلام خطر سونامی همزمان با کشورهای حاشیه اقیانوس هند پنج شنبه 18 شهریور 95 در چابهار خبر داد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، دکتر ناصر حاجی زاده ذاکر در این خصوص گفت: مانور بین المللی اعلام خطر سونامی از طرف سازمان بین الدول اقیانوس شناسی تحت نظر یونسکو همزمان با کشورهای حاشیه اقیانوس هند توسط مرکز ملی پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی پژوهشگاه و در مرکز اقیانوس شناسی (چابهار) و با مشارکت فرمانداری، اداره کل مدیریت بحران استان، هلال احمر، اورژانس، شهرداری، اداره بندر، نیروی انتظامی، منطقه آزاد، شیلات و شورای روستای رمین در روستای ساحلی لیپار برگزار می شود.

دکتر حاجی زاده ذاکر با بیان این که این مانور روند موجود در سامانه هشدار سونامی اقیانوس هند و همچنین دستورالعمل عملیاتی کشورهای این حوزه را به خوبی می آزماید، هدف از برگزاری این مانور را افزایش آمادگی و ارزیابی قابلیت های کشورها و همچنین ارتقای سطح همکاری های منطقه ای دانست و افزود در این مانور همه سازمان های مرتبط در زنجیره هشدار سونامی علی الخصوص جوامع محلی ساحلی حضور خواهند داشت.

دکتر علی خوش خلق رئیس مرکز ملی پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی پژوهشگاه نیز در این خصوص گفت: نام رسمی این مانور که در کمیته هماهنگی های بین الملی سامانه هشدار سونامی اقیانوس هند وابسته به یونسکو، برنامه ریزی و اجرا می شود Exercise Indian Ocean Wave 2016 (IOWave16) می باشد و کشورهای حوزه اقیانوس هند را در شرایطی مشابه با وقوع سونامی قرار داده و از سازمان های دولتی انتظار تصمیم گیری های به موقع و مناسب دارد. شایان ذکر است سناریوی سونامی در نظر گرفته شده در این مانور حاصل از زلزله فرضی 9 ریشتری در گسل مکران می باشد.

وی خاطرنشان کرد در گذشته نیز مانورهای سونامی در سال 2009  (IOWave09)، سال 2011  (IOWave11) و سال 2014 (IOWave14) برگزار شده است که متاسفانه جمهوری اسلامی ایران در آنها شرکت فعالی نداشته است.

دکتر خوش خلق  تصریح کرد در حال حاضر مرکز ملی پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی وابسته به پژوهشگاه با توجه به سوابق فعالیت های علمی و پژوهشی در زمینه سونامی، از طرف این سامانه به عنوان مرکز هشدار سونامی در ایران شناخته می شود و دریافت کننده این هشدار ها می باشد.

وی افزود این مرکز پس از بررسی پیام های دریافتی و ارزیابی اطلاعات، هشدارهای لازم را به جوامع ساحلی و سازمان مدیریت بحران ارسال خواهد نمود. خوشبختانه با پیگیری های صورت گرفته توسط مرکز اقیانوس شناسی دریای عمان و اقیانوس هند (چابهار) و مساعدت و همکاری سازمان مدیریت بحران کشور و استان سیستان بلوچستان، برگزاری این مانور به صورت عملیاتی در بخشی از سواحل شهرستان چابهار و به صورت پایلوت انجام خواهد شد.

دکتر حسین نگارستان مشاور رئیس پژوهشگاه در امور اجرایی مرکز اقیانوس شناسی دریای عمان و اقیانوس هند (چابهار) نیز در خصوص برنامه مانور اظهار داشت: مانور شامل اعلام زلزله 9 ریشتری فرضی در گسل مکران در نزدیکی سواحل ایران در پاکستان است که از سوی سازمان بین الدول اقیانوس شناسی از طریق نرم افزار مربوطه به مرکز ملی پیش بینی و هشدار مخاطرات دریایی مستقر در پژوهشگاه اعلام می شود و متعاقبا پس از انتقال اطلاعات به چابهار، اعلام خطر با صدای آژیر در روستای لیپار به اطلاع اهالی خواهد رسید که طی آن روستائیان با فرار نمایشی از کنار ساحل به محل امن منتقل می شوند و در آنجا ضمن استقرار در چادرهای هلال احمر و اورژانس، خدمات اورژانسی را در صورت نیاز دریافت می نمایند.

دکتر نگارستان همچنین گفت در راستای برگزاری این مانور، یک کارگاه آموزشی برای افراد شرکت کننده در مانور شامل اعضای شورای روستای رمین، مردم رمین و لیپار و نیز ادارات و نهادهای شرکت کننده در مانور در محل مرکز اقیانوس شناسی چابهار چهارشنبه 17 شهریور  1395 برگزار می گردد.

گفتنی است در پایان این مانور بین المللی و منطقه ای، گزارشی از مشارکت و حضور جمهوری اسلامی ایران در اختیار کمیسیون بین الدول اقیانوس شناسی قرار خواهد گرفت.

 

 

 


نوشته شده توسط : khabar
تاریخ انتشار : چهارشنبه 17 شهريور 1395
تعداد بازدید : 673

بازگشت
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.
طراحی پورتال و بهینه سازی (SEO) : شرکت راهبر