EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  پیوندهای مفید | نمودار سازمانی | ورود به سايت  |  تماس با ما
متن خبر
دومین کارگاه آموزشی «مدیریت فراداده های اقیانوسی» در پژوهشگاه برگزار شد

 

دومین کارگاه آموزشی «مدیریت فراداده های اقیانوسی» سه شنبه 25 آبان 95 در محل پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، دکتر حاجی زاده ذاکر رئیس پژوهشگاه در آغاز این کارگاه با بیان سخنانی در خصوص نقش و اهمیت اقیانوس شناسی در جهان و شناخت دریا ضمن با اهميت خواندن پدیده ها و فرایند های دریایی گفت: بدون شناخت و آگاهی از منابع زنده و غیر زنده در دریا و همچنین بحث های گردشگری و حمل و نقل،  بهره برداری به آسانی و به نحو مناسب و شایسته انجام نخواهد شد.

دکتر حاجی زاده ذاکر با اشاره به این که داده های اندازه گیری شده دريايي نقش پایه واساسی براي شناخت محيط دريايي را ایفا كرده و از اهمیت ویژه ای برخوردار است، گفت: این داده ها در دریا به سادگی اندازه گیری و فراهم نمی شود. پژوهش در شرایط سخت دریا، استفاده از تجهیزات پیشرفته و گرانقیمت بخصوص در اعماق آب، نشان دهنده اهميت و ارزش داده های اقیانوسی است.

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی بر بهره برداری مناسب از داده ها بر پايه بایگانی اصولي آنها تاکید کرد.

حاجی زاده ذاکر در خصوص اهمیت داده های اقیانوسی گفت: این که در هر سازمانی چه داده هایی وجود دارد؛ داده ها دارای چه مشخصاتی هستند؛ در چه زمان و مکان و همچنین با چه دستگاهی جمع آوری شده اند، بسيار حائز اهميت است.

حاجی زاده ذاکر در ادامه تصریح کرد: مركز ملی داده های اقيانوسي و دریایی ايران (INCOD) کار خود را با حمایت سازمان علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) و زیر نظر کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی در سال 1374 آغاز کرد این مرکز یکی از اعضای برنامه IODE بوده و نماینده آن در کشور جمهوری اسلامی ایران است.

وی در ادامه افزود: برنامه IODE  در سال 1961 زیر نظر کمیسیون بین دولتی اقیانوس شناسی (IOC)  ایجاد شد. این کمیسیون وظیفه محوریت اساسی مدیریت مطالعات از نظر ابعاد حقیقی و حقوقی در سطح جهانی را بر عهده دارد. هدف از این برنامه افزایش تحقیقات و اکتشافات دریایی از طریق تسهیل تبادل داده ها و اطلاعات بین اعضا آن است. موفقيت اين برنامه به ميزان مشارکت اعضا و همکاری مؤسسات و دانشمندان مستقلی بستگی دارد که آنها نه تنها ر زمينه داده ها و اطلاعات اقيانوسی، بلکه بايد در زمينه توسعه و ارتقای سيستمIODE    نيز مطلع وخبره باشند.

حاجی زاده ذاکر نقش پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در انتقال دانش و تجربه با سازمان های بین المللی مثبت ارزیابی کرد و گفت پژوهشگاه متولی هماهنگی وارتباط در این حوزه بوده است و در این راستا سال هاست که وظیفه محوری را در این زمینه را بر عهده داشته و فعالیت های آموزشی، پژوهشی و میدانی خوبی انجام داده است.

مهندس فرناز غیاثی دبیر علمی این کارگاه، حجم وسیع  داده ها را یکی از چالش های پیش روی سازمانهای دریایی خواند و گفت: سازمانهای مختلف دریایی، داده های زیادی تولید می کنند ولیکن متاسفانه از کار یکدیگر اطلاع ندارند. وی تاکید کرد که از آنجا که تهیه و مدیریت داده های دریایی بسیار هزینه بر هستند، لزوم حرکت به سمت زیر ساخت و بستری جهت اعمال مکانیزم های فنی جهت دسترسی و استفاده سازمان یافته از داده های سازمانهای دریایی احساس می شود.

غیاثی هدف از برگزاری این کارگاه را آشنایی محققین علوم دریایی با مفاهیم فراداده ها عنوان کرد و گفت: شرکت کنندگان علاوه بر شناخت مفاهیم تئوری پایه در زمینه فراداده های اقیانوسی، با نحوه استفاده و بکارگیری برنامه کاربردی مدیریت فراداده ها که توسط مرکز ملی داده ها طراحی شده است، آشنا شدند. همچنین در این کارگاه آموزشی، نحوه انتشار و جستجوی رکوردهای فراداده از طریق پورتال مرکز داده ها آموزش داده شد.

گفتنی است در این کارگاه آموزشی، 24 نماینده از سازمان های مختلف دریایی از جمله:  سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، سازمان نقشه برداری، سازمان هواشناسی، سازمان بنادر و دریانوری، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان شیلات ایران، مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر، پژوهشگاه صنعت نفت و دانشگاه تربیت مدرس شرکت نمودند.

شایان ذکر است در این کارگاه آموزشی مباحث علمی شامل: 

·      معرفی مرکز ملی داده های اقیانوسی و دریایی ایران و همچنین سامانه مدیریت فراداده های اقیانوسی و دریایی

·     معرفی مفاهیم فراداده های اقیانوسی و اهمیت آن، ساختار و معرفی استانداردهای فراداده و نحوه تولید فراداده درست و راهکارهای آن

·      معرفی برنامه کاربردی تولید و انتشار فراداده، تولید فراداده جدید و ویرایش آن، مدیریت رکوردها و انتشار فراداده از طریق پورتال مرکز داده ها،  به ترتیب توسط مهندس فرناز غیاثی، مهندس حمیدرضا زارع و مهندس ولی الله عمرانی کارشناسان و مدرسان این دوره آموزشی ارایه گردید.

 

 

 

 

 

.

 

 


نوشته شده توسط : khabar
تاریخ انتشار : چهارشنبه 26 آبان 1395
تعداد بازدید : 855

بازگشت
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.
طراحی پورتال و بهینه سازی (SEO) : شرکت راهبر