EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی | نمودار سازمانی | ورود به سايت  |  تماس با ما
متن خبر
سخنرانی علمی «بررسی ویژگی های فیزیکی آب در تنگه ی هرمز» در مرکز اقیانوس شناسی بوشهر برگزار شد

 

سخنرانی علمی «بررسی ویژگی های فیزیکی و هیدرودینامیکی آب در تنگه ی هرمز» 17 مرداد 96  در محل مرکز اقیانوس شناسی خلیج فارس(بوشهر) برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، دکتر جعفر عزیزپور محقق حوزه فیزیک دریای پژوهشگاه در آغاز سخنرانیش ضمن تشریح نتایج حاصل از اندازه گیری میدانی: پارامترهای فیزیکی آب، نوسانات تراز آب، سرعت و جهت آب و پارامترهای هواشناختی در محدوده تنگه هرمز، گفت: این اندازه گیری های میدانی به مدت سه ماه و بصورت پیوسته برای نوسانات تراز آب و جریان سنجی و سه فصل متوالی برای پارامترهای فیزیکی آب محاسبه گردید.

 وی افزود: نتایج نشان دهنده لایه بندی آب برای فصل گرم سال، غالب بودن جریان جزر و مدی در منطقه مورد مطالعه و تبادل آب در تنگه هرمز بود.

عزیز پور ضمن بیان این که ستون آب در فصول گرم کاملاً لایه بندی شده و در فصل سرد سال کاملا مختلط است، تصریح کرد: جبهه های دمایی و شوری در محل برخورد توده های آب تشکیل می شود و چگالی آب در این محدوده متاثر از گرادیان شدید دمایی و شوری است (گرادیان شدید دما و شوری تاثیر عمده ای در تغییرات چگالی نشان می دهند). سهم جریان جزر و مدی در این محدوده در حدود 80% است.

وی در ادامه بیان داشت که آب با شوری کمتر و از لایه­ی سطحی وارد خلیج فارس و با شوری بیشتر و از لایه های عمقی و از قسمت جنوبی تنگه­ی هرمز خارج می شود ضمن این که بیشترین حجم آب خروجی از خلیج فارس در فصل بهار مشاهده می شود.

این محقق پژوهشگاه معتقد است که نتایج حاصل از این تحقیق قابل استفاده در طرح های آتی پژوهشگاه، طرح های دانشجویی، سازمان های شیلات، سازمان بنادر و دریا نوردی و سایر ارگانهای کشور است. همچنین این رساله برای دانشجویان و محققان رشته فیزیک دریا که در زمینه مدل سازی عددی واندازه گیری های میدانی مشغول به تحقیق هستند، کاربرد دارد.

 

 


نوشته شده توسط : khabar
تاریخ انتشار : سه شنبه 24 مرداد 1396
تعداد بازدید : 626

بازگشت
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.
طراحی پورتال و بهینه سازی (SEO) : شرکت راهبر