EN       : انتخاب زبان
   صفحه اصلی |  اعضای هیأت علمی | نمودار سازمانی | ورود به سايت  |  تماس با ما
 متن خبر
هفتمین نشست کمیته «فرهنگ و آموزش» شورای عالی اقیانوس شناسی برگزار شد

 

 

هفتمین نشست کمیته «فرهنگ و آموزش» شورای­عالی اقیانوس­شناسی روز ­شنبه مورخ 31/4/1391 در موسسه ملی اقیانوس­شناسی با حضور نمایندگان وزارت امور خارجه، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، سازمان بنادر و دریانوری، سازمان فضایی ایران، سازمان شیلات ایران، سازمان نقشه­برداری کشور، سازمان توسعه و عمران دریا و سواحل، شرکت کشتی­رانی جمهوری اسلامی ایران، دانشگاه علوم دریایی امام خمینی(ره)، دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر، دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی تربیت مدرس نور، کمیسیون ملی یونسکو، مرکز علوم جوی و اقیانوسی سازمان هواشناسی کشور، انجمن مهندسی دریایی و دانشگاه خلیج­فارس برگزار شد.

در ابتدا جناب آقای دکتر چگینی رییس موسسه ملی اقیانوس­شناسی در سخنانی با اشاره به نحوه شکل­گیری کمیته «آموزش و فرهنگ» شورای­عالی اقیانوس­شناسی،گزارشی از فعالیت­های آن را ارایه دادند..

در ادامه نشست گزارش­هایی از برگزاری دوازدهمین نشست اتحادیه دانشگاه­ها و مراکز پژوهشی ساحلی و دریایی و برگزاری نخستین همایش ملی اقیانوس­شناسی و برنامه­های موسسه ملی اقیانوس­شناسی برای ارتقای سطح همایش در سال­های آینده ارایه شد. همچنین نحوه بهره­گیری از توانمندی­های سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی برای توسعه فرهنگ و آموزش در زمینه دریا و اقیانوس مورد بحث و بررسی قرار گرفت و قرار شد اعضا برای تولید یک برنامه تلویزیونی با موضوع دریا و اقیانوس­شناسی تلاش نمایند. در بخش دیگری از نشست در مورد راهکارهای صیانت از نام خلیج فارس در عرصه بین­المللی تبادل نظر صورت گرفت و مقرر شد این موضوع از طریق تولید کتاب­ برای کودکان به زبان­های خارجی پی­گیری شود. در پایان نشست نماینده سازمان نقشه­برداری کشور گزارشی از فعالیت­های سازمان متبوع خود را ارایه نمود و آمادگی سازمان نقشه برداری را برای هرگونه همکاری با کمیته «فرهنگ و آموزش» را اعلام نمود.

در این نشست جناب آقای مهندس نوذر قوامی رییس سازمان توسعه و عمران دریا و سواحل  وزارت کشور با اشاره به چگونگی شکل­گیری این سازمان اعلام داشت: در حال حاضردر کشور نگاه به مقوله دریا و اقیانوس نگاه مناسبی نیست و باید در این زمینه فرهنگ سازی لازم صورت گیرد. وی افزود: در برخی از کشورها بهترین مکان­های آن­ها بنادر آن کشورها است، اما ایران متاسفانه درکشور ما بنادر و سواحل چنین جایگاهی را ندارند. وی ضمن تبیین وظایف  سازمان جدیدالتاسیس اظهار داشت سازمان توسعه وعمران سواحل و دریا نگاه مجری­گری نخواهد داشت و قصد این کار را هم ندارد، بلکه یک نگاه و حرکت حاکمیتی خواهد داشت.

 

در این نشست موارد زیر به تصویب رسید و قرار شد دبیرخانه کمیته نسبت به انجام و پی­گیری آن­ها اقدام نماید.

 

ü          ارگان­های عضو نسبت به ارایه گزارش فعالیت­های خود در زمینه آموزش و فرهنگ اقیانوس­شناسی اقدام نمایند.

ü          با مشارکت سازمان­های عضو برنامه­ای برای صیانت از نام خلیج فارس با محوریت افزایش تولیدات علمی تهیه و تدوین شود.

ü          از کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای همکاری مشترک با کمیته دعوت به­عمل آید.

ü          از دبیرخانه شورای­عالی اقیانوس­شناسی درخواست شود که در نشست بعدی شورای­عالی از جناب آقای مهندس ضرغامی رییس سازمان صداو سیما دعوت به­عمل آید.

ü          برای فرهنگ­سازی در زمینه اقیانوس و دریا در برنامه­های تلویزیونی، هماهنگی لازم با صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به عمل آید تا در زمان­های مشخصی برنامه­هایی با این موضوعات پخش شود.

 


نوشته شده توسط : admin
تاریخ انتشار : سه شنبه 3 مرداد 1391
تعداد بازدید : 3615

بازگشت

  
کلیه حقوق این پورتال متعلق به پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی است.
طراحی پورتال و بهینه سازی (SEO) : شرکت راهبر