رفتن به محتوای اصلی

در هفته گرامیداشت بسیج، دوره آموزشی«آشنایی با  مخاطرات جوی در ایران» توسط بسیج کارکنان شهید مرتضی آوینی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه، در این دوره آموزشی که یکشنبه 5 آذر1402 ساعت 10 تا 12 در سالن اجتماعات پژوهشگاه برگزار می گردد، دکتر پروین غفاریان عضو هیات علمی پژوهشگاه در خصوص مخاطرات هواشناختی در ایران، نقش تغییرات اقلیمی بر مخاطرات هواشناختی، روش های پیش بینی مخاطرات جوی و چگونگی سازگاری با تغییرات اقلیمی، به ارایه سخنرانی می پردازد.

غفاریان، کشور پهناور ایران را دارای توپوگرافی پیچیده و مرزهای آبی گسترده در شمال و جنوب و همچنین اقلیم متنوع عنوان کرد و گفت: هرساله مخاطرات آب و هوایی بسیاری در ایران به وقوع می پیوندد. پدیده های طبیعی مانند توفان، سیل، خشکسالی، گرد و خاک و غیره از جمله مخاطرات جوی است که ممکن است باعث ایجاد خسارات فراوانی برای انسان و محیط زیست شود. این مخاطرات می توانند بر اثر تغییرات اقلیمی، شرایط جوی و شکل گیری پدیده های غیرمترقبه اتفاق بیفتد.

وی هدف از برگزاری این کارگاه را آشنایی با مخاطرات جوی و بررسی علت وقوع آن ها بیان نمود و در ادامه در خصوص کاهش خطرات آن اظهار کرد: برای کاهش اثرات مخاطرات جوی می توان اقداماتی مانند آموزش و هشداردهی، طراحی سیستم های اطلاع رسانی و ایجاد شبکه های اضطراری را انجام داد.

علاقمندان برای شرکت مجازی در این کارگاه می توانند به آدرس زیر مراجعه فرمایند.

https://www.skyroom.online/ch/inioas/basij